Szóstak, czyli troszkę o sześciogroszówkach Zygmunta III Wazy...

szóstak - nieco grubsza od poprzedniczek srebrna moneta na blogu...

Kolejny temat z cyklu nominałów monet Zygmunta III ,temat niełatwy i złożony podobnie jak trojak, ale postaram się w miarę przystępny sposób przekazać Wam kilka podstawowych informacji jak i ciekawostek na temat tej monetki.
Zacznijmy od tego w jakich latach był bity, otóż pierwsze szóstaki wybito w 1595 w dwóch mennicach - wschowskiej i lubelskiej, później szóstaki zaczęły bić mennice bydgoska, malborska, a w końcu krakowska.
Ostatnie szóstaki za czasów Zygmunta III wybiła właśnie mennica krakowska w 1627(zgodnie z reformą monetarną nieco przybliżoną we wpisie o trojakach), były to monety spore (średnica 26mm) wybijane ze stosunkowo dobrej jakości srebra.
Po krótkim omówieniu sześciogroszówki przydało by się pokazać jakieś zdjęcia
a) szóstak 1623, Kraków

 b) szóstak 1595 Malbork


c) jeden z pierwszych szóstaków - 1595 Lublin

Nadszedł czas na ciekawostki, zatem zaczynamy - pierwsze szóstaki Zygmunta III (z mennic Wschowskiej i Bydgoskiej) swoim wyglądem uderzająco przypominały trojaki (!) przynajmniej na rewersie. Spójrzcie sami - rewers szóstaka wschowskiego z 1595
 - rewers szóstaka bydgoskiego z 1596
Kolejną i ostatnią ciekawostką tym razem będą szóstaki z błędami napisowymi, stosunkowo rzadko się takowe zdarzały, ale jednak :) Jakiś czas temu widziałem na allegro szóstaka 1524 zamiast 1624, mincerz żartowniś(?) niestety nie posiadam zdjęć tego sześciogrosza.
Pokażę Wam inną ciekawostkę (wiem było już na blogu Marcina - spodstempla.pl) ale go warto jeszcze raz pokazać - szóstak z napisem gros nabitym na imię króla Sigis - wyszło z tego GRGSS (król mógł się czuć urażony w końcu to obraza majestatu) - zdjęcia z archiwum GNDM.
To z pewnością wielka ciekawostka! (sprzedana za tylko 206zł)
 Tym zaiste królewskim akcentem kończę wpis o szóstaku - wkrótce mennica gdańska, a potem......... ORT :) /WojciechOpioła

Komentarze

  1. Tego typu szóstaki ostatnio widziałem na zamku w Malborku. Faktycznie są bardzo ładne i lepiej wyglądają w rzeczywistości niż na zdjęciach. Ostatnio o szóstakach pisano na http://www.skarbnicanarodowa.net.pl i właśnie stąd wzięło się moje zainteresowanie tą monetą. jedynym minusem jest to, że tak starą monetę bardzo ciężko jest zdobyć i mieć ją w swojej kolekcji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty