Szeląg

Szeląg Zygmunta Wazy
Dzisiaj napisze o szelągu. Dla wszystkich,którzy bardziej zainteresują się tą monetką polecam nową książkę Dariusza Marzęty pt.,,Herby i znaki mennicze na szelągach polskich i z Polską związanych''.
Szeląg był w czasach Zygmunta III Wazy srebrną monetą zdawkową.
Za panowania tego monarchy szelągi były bite w siedmiu mennicach koronnych,czyli w : Wschowie,Warszawie,Krakowie,Bydgoszczy,Poznaniu,Malborku i Olkuszu.
Dla Wielkiego Księstwa Litewskiego bito je w mennicy w Wilnie.
Bito je również w mennicach miejskich w Elblągu oraz Rydze.
Pierwsze szelągi Zygmunta III Wazy bardzo przypominały szelągi Stefana Batorego. Elementem dzięki,któremu można było łatwo je odróżnić, nie licząc daty było imię króla w legendzie otokowej w przypadku Batorego był to skrót ,,STEP'',natomiast w przypadku Wazy był to skrót ,,SIG III''.
Później w monogram królewski ,,S'' wkomponowano herb Wazów, czyli Snopek Wazów, co już wyraźnie odróżniało szelągi Zygmunta III od szelągów Stefana.
Bicie szelągów na masową skalę rozpoczęła mennica olkuska w 1588. Były szelągi z 1587,ale to były szelągi próbne,które dzisiaj są unikatami.
Szelągi Zygmunta III charakteryzuje mnogość odmian, a ten blog jest poświęcony całemu mennictwu tego władcy więc dokładnie opiszę jedynie dwa szelągi. Szeląg z 1622 z mennicy warszawskiej, który charakteryzuje się brakiem legendy otokowej oraz szeląg z 1618 roku z mennicy w Wilnie.
Awers szeląga z 1622 z mennicy warszawskiej to : Inicjały królewskie ,,S-R''(czyli Zygmunt król),pomiędzy literami Snopek Wazów,nad nimi korona,zaś po bokach gwiazdki, rewers: napis w czterech wierszach SOLID REGNI POLON 16 ZZ, pomiędzy cyframi daty herb Sas Mikołaja Daniłłowicza,podskarbiego wielkiego koronnego,Ag 0,6g średnica 15,5mm
Awers szeląga z 1618 z mennicy wileńskiej: ukoronowany monogram królewski ,,S'', na nim wkomponowany Snopek Wazów,po bokach końcówka daty 1-8,napis otokowy SIG III D G REX PO M D L,
rewers: dwie tarcze z herbami polskim i litewskim,powyżej korona,po bokach korony gwiazdki, pod herbami Polski i Litwy Wadwicz,herb podskarbiego litewskiego Krzysztofa Naruszewicza, napis otokowy SOLIDVS M D LIT, Ag 1,20g 17mm
Na koniec jak zawsze zdjęcia:
(Fotografie pochodzą z archiwum WCN)









Komentarze

Popularne posty