Ternar, czyli trzy denary

Ternar Zygmunta III Wazy

Po omówieniu denarów i dwudenarów nadszedł czas na kolejną monetę zdawkową czyli ternara zwanego również trzeciakiem.
Podobnie jak denary i dwudenary ternary były bite ze srebra.
Trzeciaki w przeciwieństwie do dwudenarów były bite w wielu mennicach zarówno dla Korony jak i dla Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Były bite na masową skale od 1596 do 1630.
Ternary miały średnice 17mm i ważyły w początkowych latach bicia 0,57 g , zaś w późniejszych latach 0,45 g . Na sporej części ternarów legenda na monecie nie wzbogaciła się w stosunku do denarów, różniły się jedynie średnicą,wagą i rzymską cyfrą ,,III'' wybijaną niekiedy na rewersie,niekiedy na awersie co zależało od odmiany. Za to na ternarach próbnych z roku 1591 pojawiła się legenda otokowa, jak i na ternarach obiegowych z lat 1623-1630. Na przykład na ternarze łobżenickim z 1627 legenda otokowa na awersie wyglądała tak : SIG III D G REX PO M D L , czyli Zygmunt III z Bożej Łaski Król Polski i Wielki Książę Litewski, zaś na rewersie : TERNARIVS LOBAN 1627,czyli ternar łobżenicki. Ternary tak samo jak denary czy dwudenary są małymi i przez to urokliwymi monetkami mimo,że ich ryciny czy legendy nie są zbyt okazałe.
Właśnie ternarem zakończyliśmy temat monet będących denarami czy też ich wielokrotnościami. Po omówieniu szeląga dojdziemy do monet będącym wielokrotnościami grosza :)
(Fotografie pochodzą z archiwum WCN, zaś rycina z internetowego katalogu http://fortresscatalogue.com)





Komentarze

Popularne posty